top of page
Památník A.D. 1.jpg

Památník Antonína Dvořáka

ve Zlonicích

Barokní špitálek na jižním konci Zlonic byl v roce 1954 péčí tehdejšího "Vlastivědného kroužku Zlonicka" zrekonstruován a přeměněn na Památník Antonína Dvořáka. Vybavení bylo získáváno postupně z depozitářů jiných památkových objektů, od Českého hudebního fondu i od soukromých dárců.
Památky z osobního majetku Antonína Dvořáka daroval mistrův syn ing. Otakara Dvořáka. Jsou soustředěny v takzvané Dvořákově síni. Návštěvník zde uvidí úmrtní lože, taktovku, učebnici pro kapelníky z roku 1739, šperkovnici, kuřáckou soupravu i zrcadlo z bytu Dvořákových v Žitné ulici v Praze.
V hlavním sále Památníku jsou vystaveny doklady o bohaté hudební tradici našeho městečka i část regionální historie.
V roce 1984 byla zpřístupněna vedlejší původně církevní budova, takzvaná Varhaníkovna a v ní zrekonstruováno obydlí Antonína Liehmanna, Dvořákova zlonického učitele, který rozvíjel jeho hudební talent. O vybavení Liehmannova bytu se zasloužili hlavně zloničtí občané. Fotografický materiál věnovali potomci Antonína Liehmanna a jeho dcery Terinky - Dvořákovy první lásky - rodina Wollnerova, Čapkova a Tichotova. Od roku 2020 je i tento objekt majetkem městyse Zlonice.
V přístavbě varhaníkovny, bývalé učebně, se od roku 1994 nachází pamětní síň zlonického rodáka Eduarda Ingriše, hudebního skladatele, cestovatele a mořeplavce, který od roku 1947 až do své smrti v roce 1991 žil v USA. Jeho trampská píseň "Teskně hučí Niagara" se zpívá u táboráků stále.
Za léta existence památníku bylo zorganizováno stovky různých tematických výstav, koncertů komorní hudby a besed, výchovných koncertů a soutěží dětské umělecké činnosti.
Bohatý notový archiv využívají ke studiu nejen naši, ale i zahraniční badatelé.

Domů: Welcome

Aktuality

z Památníku Antonína Dvořáka ve Zlonicích

POZOR ZMĚNA

Otevírací doba od 1. 4. do 31. 10.

Út 14.00-16.30 a Čt 9.00-11.30

OD 1. 11. do 31. 3. PRAVIDELNÁ OTVÍRACÍ DOBA ZRUŠENA.

Z ROZHODNUTÍ ZŘIZOVATELE Z DŮVODU ENERGETICKÝCH ÚSPOR VSTUP

POUZE PO PŘEDCHOZÍM OBJEDNÁNÍ NA UVEDENÝCH KONTAKTECH!

Vstupné 2022

dospělí 50,-Kč/os. v rámci otevírací doby

děti 6-18 let a studenti do 26 let 30,-Kč v rámci otevírací doby

dospělí mimo otevírací dobu 100,-Kč/os. 

děti 6-18 let a studenti do 26 let mi mimo otevírací dobu 50,-Kč/os. 

(mimo otevírací dobu vstupné celkem min. 300,-Kč)

Všechna videa
Přehrát video

"Jsem docela prostý český hudebník, nemilující takové přepínavé ponižování, a vzdor tomu, že jsem se ve velkém hudebním světě dosti pohyboval, zůstanu přec jen tím, čím jsem byl – prostým českým muzikantem."

Antonín Dvořák
z dopisu Bohumilu Fidlerovi, 9. 1. 1886

Contact

Děkujeme za odeslání!

bottom of page